Wspieraj

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego. Jak możesz nas wspierać?

  • Zdecyduj przy rozliczeniu PIT na co zostanie przeznaczona część Twojego podatku, czyli 1,5% dla OPP  (to Twoja dyspozycja, a nie darowizna czy ulga!)

Możliwość przyjmowania 1,5% podatku dochodowego za rok poprzedni przy rozliczeniach podatników w US jest przywilejem przysługującym tylko organizacjom OPP, czyli takim, które uzyskały status organizacji pożytku publicznego (OPP), realizują cele społeczne. Aktualizowaną listę tych organizacji znajdziesz na stronie www.pozytek.ngo.pl

W corocznym zeznaniu podatkowym podatnicy mogą wskazać, że 1,5 % należnego państwu podatku za poprzedni rok chcą przekazać wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego, podając jej nazwę i numer KRS w odpowiedniej rubryce formularza PIT (Fundacja „Twórczy Aktywni” ma KRS nr 0000254782)

Mogą to zrobić również emeryci, jeśli samodzielnie wypełnią formularz PIT-37 lub wykorzystają dedykowany specjalnie dla nich i dla 1,5 % PIT-OP. US przekaże później pieniądze wskazanym przez podatników organizacjom pożytku publicznego (OPP). 

Możliwość przekazywania 1,5% podatku organizacjom pożytku publicznego (OPP) jest przejawem demokracji bezpośredniej. Jako polski podatnik możesz samodzielnie zdecydować, do kogo trafi część Twojego podatku dochodowego, który musisz zapłacić państwu. Masz więc wpływ na dystrybucję środków publicznych; możesz wesprzeć lokalne organizacje, których działania są dla Ciebie ważne. Jeśli nie zdecydujesz się na przekazanie 1,5%  organizacji, podatek za dany rok trafi do „wspólnego worka”, o którego przeznaczeniu decyduje rząd i sejm. 

  • Możesz przekazać darowiznę rzeczową lub finansową na cele statutowe wybranej przez siebie organizacji, wspierając jej działania

Darczyńcami mogą być osoby fizycz­ne i prawne (firmy, spółki). Darowiznę finansową możesz odliczyć od podstawy opodatkowania w kwocie nie wyższej niż 6% uzyskanego dochodu. Powinna być ona udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy organizacji z danymi darczyńcy i opisem: darowizna na cele statutowe. Możesz dzięki temu zmniejszyć podstawę opodatkowania, rozliczając podatek dochodowy, ale wpłata musi wpłynąć do końca rozliczanego roku.

  • Możesz zlecić comiesięczne wpłaty nawet małych kwot

Organizacje utrzymują się dzięki pracy społecznej swoich członków, pozyskiwanym grantom, zbiórkom publicznym, darowiznom. Dla ciągłości ich działań takie wsparcie jest bardzo ważne, liczy się każda złotówka.

  • Aktywuj wsparcie, robiąc zakupy przez Internet

Załóż konto w serwisie FaniMani.pl, które współpracuje z wieloma sklepami internetowymi. Płacisz tyle, co zwykle, a około 2% wydanej kwoty trafi na konto wybranej przez Ciebie organizacji. Wejdź na stronę FaniMani.pl, zarejestruj się i zaznacz organizację, którą wspierasz. Zainstaluj rozszerzenie do przeglądarki – Przypominajka FaniMani. Gdy szukasz produktu w Google oznacza ona sklepy internetowe, które współpracują z serwisem FaniMani, wystarczy aktywować wsparcie na stronie sklepu internetowego.

Gdziekolwiek jesteś, nadal możesz nam pomagać, robiąc zakupy online z darowizną przez FaniMani.pl! Wystarczy, że pobierzesz i zainstalujesz w swoim telefonie Aplikację Mobilną FaniMani.pl, by przekazywać nam darowizny z każdego miejsca, w którym zechcesz kupić lub zarezerwować coś w ponad czy nad jeziorem… wszędzie, gdziekolwiek jesteś!   https://fanimani.pl/tak/

  • Podziel się czasem i umiejętnościami

Możesz włączyć się w interesujące Cię działania lub szukać wsparcia dla własnych pomysłów 
i rozwiązań. Wolontariat jest działalnością bezinteresowną; wolontariusze nie otrzymują wynagrodzenia ani nie przyjmują innych korzyści materialnych. Jednak dzięki pracy w ramach wolontariatu mogą nabyć wiedzę związaną z wykonywaną pracą, rozwinąć własne umiejętności, zyskać doświadczenie i satysfakcję z podjętych działań.

CSR, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu, to skrót od angielskich słów corporate social responsibility. Ta koncepcja zakłada, że odpowiedzialność za to, w jakim świecie żyjemy, troska o dobro pracowników i klientów, społeczności, środowiska, budowanie dobrych relacji powinny być wpisane w działalność każdego przedsiębiorstwa. CSR zakłada pomoc różnorodnym grupom, np. osobom ubogim, jednostkom kulturalnym czy lokalnej społeczności, angażowanie firm w akcje charytatywne i wolontariackie. Firma może także korzystać z wprowadzania takich praktyk. Wzrasta jej konkurencyjność, wysoka etyka biznesu zachęca klientów do zakupu i pozytywnie wpływa na jej wizerunek.

Wolontariat pracowniczy to inicjowanie i wspieranie przez pracodawcę działalności społecznej pracowników. Pracownicy-wolontariusze świadczą pro bono różnego rodzaju prace, wykorzystując swoje umiejętności i zdolności, natomiast pracodawca umożliwia im podejmowanie takich inicjatyw oraz wspiera ich działania.